недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Самарас ветил дека 70 отсто од буџетскиот суфицит ќе биде наменет за населението

samaras-parlament

Поврзани вести

Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска вети дека ќе додели две третини од големината на примарниот буџетски суфицит на Грција за 2013 година, за активности за поддршка на најпогодените лица од кризата, пренесе „АФП“.

Премиерот посочил дека за време на преговорите со Тројката кредитори, грчките власти се биле прашани дали ќе го користат примарниот суфицит за намалување на долгот или за грчкиот народ.

Како резултат на разговорите е одлучено 70 отсто од износот, што претставува стотици милиони евра, да бидат наменет за населението. Самарас истакнал дека главните придобивки од решението ќе добијат најпогодените од кризата, невработените и пензионерите со мали пензии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести