четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Самарас: Во Грција нема неонацистички сили

samaras-najnova

Поврзани вести

Грчкиот премиер Андонис Самарас вчера негираше дека во земјата има неонацистички настроени лица, опишувајќи ја поддршката за националистичката партија „Златна зора“ како израз на револтот на луѓето против големата невработеност, пренесе „АФП“.

За време на семинарот „Да си дозволиме демократија“, Самарас потсети дека Грција загубила околу 10 отсто од населението, токму поради нацистите за време на Втората светска војна.

„И во теорија и во пракса незамисливо и неприфатливо е во Грција да има неонацистички сили. Тие не постојат“, изјавил Самарас.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести