Спорт

Самарџиски ќе лапне 185.600 евра од Црвена Звезда

Самарџиски ќе лапне 185.600 евра од Црвена Звезда

Раководството на кошаркарскиот клуб Црвена Звезда ќе мора да му плати на македонскиот репрезентативец Предраг Самарџиски 185.660 евра, ова е одлуката на Судот за арбитража на ФИБА, по жалбата на центарот за ракинување на договорот без основа.

Судот, по жалбата на нашиот кошаркар, оцени дека „црвено-белите“ на Самарџиски му должат 173.750 евра, плус камата од 5%, зашто долговите не ги исплатиле од 26.јуни 2013 до сега. Покрај тоа Црвена Звезда ќе мора да ги покрие и трошоците за судењето во висина од 11.910 евра.

Нашиот репрезентативец во редовите на Црвена Звезда дојде на половината од минатата сезона од Литвос Ритас, а играше за белграѓани само во Купот на Радивој Корач и АБА лигата, бидејќи не беше лиценциран за Суперлигата.

Белграѓани на Самарџиски му понудија да му ислатат 103.750 евра на 12 рати, Пеџа не прифати, а судот оцени дека Црвена Звезда мора да го плати целиот.