вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Самит на ЕУ за еболата, климатските промени, како и состојбите во Украина, Ирак

evropska-komisija-afp_1

Последни вести

Лидерите на Европската унија на денешниот состанок во Брисел ќе се обидат да постигнат договор за справување со климатските промени и за засилување на напорите во борбата против смртоносната заразна болест, еболата.

Главниот фокус на самитот е ставен врз пакетот на целите што во врска со климатските промени би требало да бидат постигнати до 2030 година.

Што се однесува до еболата, евролидерите се очекува да одобрат повеќе пари во справувањето со ова заболување од кое досега почнаа скоро 4900 луѓе.

На состанокот ќе се разговара и за Украина, како и за заканата од милитаните на Исламската држава во Сирија и Ирак.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести