недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Самит на лауреати на Нобелова награда откажан поради Далај Лама

285916_dalaj-lama-ap_ff

Последни вести

Светскиот самит на лауреати на Нобелова награда во Кејп Таун е откажан поради тоа што јужноафриканските власти одбија да му дадат виза на тибетанскиот духовен лидер Далај Лама, изјави добитникот на Нобелова нагдара за мир, Џоди Вилијамс.

– Самитот е откажан бидејќи повеќе добитници на Нобеловата награда одбија да присуствуваат, истакна Вилијамс во индискиот град Дарамсала, седиштето на Далај Лама.

Јужноафриканскиот добитник на Нобелова награда за мир Дезмонд Туту ја обвини Владата дека со неиздавањето на виза за Далај Лама „плука во лицето на покојниот херој на апархејтот Нелсон Мандела“.

Шест лауреати, меѓу кои и американскиот активист Вилијамс, минатиот месец одлучија да го бојкотитра мировниот самит во Кејп Таун, што требаша да се одржи од 13 до 15 октомври.

Градоначалничката на Кејп Таун, Патриша де Лил изјави дека конечната одлука за самитот ќе биде објавена во текот на денот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести