четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Самит на најмоќните земји за прв пат во Брисел

Шефовите на држави и влади на САД, Германија, Јапонија, Франција, Велика Британија, Канaда и Италија ќе се состанат во седиштето на ЕУ за прв пат во триесетгодишната историја на Г7.

poceo-samit-g7-posvecen-ukrajinskoj-krizi

Поврзани вести

Вo Брисел оваа недела ќе се состанат лидерите на седумте најрaзавиени земји од светот за да разговараат за ситуацијата во Украина и другите кризни жаришта во светот.

Шефовите на држави и влади на САД, Германија, Јапонија, Франција, Велика Британија, Канaда и Италија ќе се состанат во седиштето на ЕУ за прв пат во триесетгодишната историја на Г7.

Домаќин на советот, кој ќе се одржи на 4 и 5-ти јуни ќе бидат претседателите на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и Европската Комсија Хозе Маунел Баросо.

Овој самит според првобитниот план требало да се одржи во Сочи, со Русија како осма членка, но лидерите на останатите седум членки во март одлучија да ја исклучат Русија заради анексијата на Крим.

Заради доаѓањето на американскиот претседател Барак Обама, се очекува дека во текот на самитот во Брисел ќе бидат воведени строги мерки на безбедност, а поединечни делови од градот ќе бидат затворени за сообраќај .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести