сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Само 700 илјади кинески парови се пријавиле за второ дете

deca

Поврзани вести

Седумстотини илјади кинески парови оваа година се пријавиле за второ дете, иако претходните проценки биле меѓу милион и два милиона.

Жао Јанпеј од Националната комисија за здравство и планирање семејство рекол дека бројот на пријавени парови е помал отколку што се очекувало, но додал дека прерано е да се донесуваат заклучоци за тоа како новата кинеска политика ќе влијае врз кинескиот наталитет.

Во минатата година Кина ја олесни политиката на едно дете и дозволи паровите од кои еден е единец да имаат две деца. На паровите каде двата партнера се единци, од порано им беше дозволено да имаат две деца.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести