петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Само бод за ЖРК Вардар во дуелот со Савехоф

phoca_thumb_l_Vardar scbt-Bera bera - 010

Поврзани вести

Ракометарките на ЖРК Вардар СЦБТ ремизираа 27:27 на гостувањето кај шведскиот тим Савехоф, во рамките на второто коло во првата четвртфинална група од Лигата на шампионите.

Вардарки лошо го почнаа мечот, пред се’ во одбраната, но немаа ниту течен напад. Савехоф тоа го искористи и поведе со 3:0, предност која ја одржуваше речиси до крајот на првиот дел кога успеавме да изедначиме и на одморот да заминеме во егал 15:15.

Второто полувреме повторно стартуваше лошо за „црвено-црните“ Три гола во серија за Севахоф, за водството од 18:15.Ова водство Швеѓанките го чуваа до самиот крај на натпреварот. Но, Хмирова со два гола по ред израмни на 26:26, на четири минути до крајот. Потоа и Андреа Лекиќ во контранапад постигна гол за водство (26:27), но Савехоф од седмерец израмни за конечни 27:27. Во последниот напад, Сираба Дембеле доби топка, но не успеа да упати удар, а се чини дека беше и фаулирана, но судиите не досудија седмерец.

Најефикасна на натпреварот со девет голови беше Џени Алм (Савехоф). Ина Суслина имаше 14 одбрани во тимот на ЖРК Вардар СЦБТ, а Андреа Лекиќ постигна седум погодоци.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести