петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Само два дена по изборната победа, Орбан прогласен за виновен

Унгарскиот премиер ќе се сретне и со премиерот Груевски и спикерот Вељановски

Унгарскиот премиер ќе се сретне и со премиерот Груевски и спикерот Вељановски

Поврзани вести

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, ги прекршил европските закони менувајќи ги челниците на унгарската агенција за заштита на податоци, оценил Европскиот суд на правдата, само два дена откако повторно победи на изборите.

„Независноста на надзорните власти подразбира обврска да им се дозволи да изработат целосен мандат“, стои во одлуката на Европскиот суд на правдата.

На почетокот на 2012-тата година, била изразена загриженост дека промените на унгарскиот устав ќе ја ограничи независноста на правосудството, централната банка и телата за заштита на податоци, што било спротивно на европските закони и начела.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести