вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Само Никсон имал помала поддршка од Обама

Од сите американски претседатели по Втората светска војна, само Никсон имал полоша поддршка во текот на вториот мандат и тоа само 29 отсто пред скандалот „Вотергејт“.

obama zagrizen

Поврзани вести

Според резултатите на последните истражувања, популарноста на американскиот претседател Барак Обама е на најниско ниво од администрацијата на Ричард Никсон во 70-тите години од минатиот век.

Анкетата, која заеднички ја направија „Вашингтон пост“ и „Еј- Би- Си Њуз“ говорат дека популарноста на Обама е 43 отсто што е за 11 отсто помалку за разлика од истиот период лани.

Податоците покажале дека 55 отсто до Американците не се задоволни од работата на својот претседател, што е значаен пораст во однос на минатогодишните 42 отсто.

Освен тоа, поддршката на Обама е пониска од онаа на Џорџ Буш во истиот период на неговиот втор мандат.

Пред истекот на петтата година помината на чело на САД, околу 47 отсто од Американците ги поддржувале неговите постапки или за четири отсто повеќе од Обама.  

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести