вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 25

Само ЖРК Вардар без пораз по пет рунди во женската ракометна ЛШ

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар е единствениот тим без пораз во женската Лига на шампионите откако Мец во рамките на групата А го совлада првакот на Црна Гора, Будуќност, а Митјиланд во групата Ц го победи Ѓер. Следниот викенд се играат дуелите од последното коло од групната фаза по кое ќе бидат познати екипите кои ќе продолжат во „Главната фаза“ (две групи). Резултати од 5.коло и табели по групи: А група: Мец – Будуќност 28:25, Гласверкет – Турнингер 27:33. Табела: Будуќност 8 бодови, Мец 8, Турнигер 4, Гласверкет 0. Б група: ФТЦ – ЖРК Вардар 24:37 и Лајпциг – Астраханочка 30:27. Табела: ЖРК Вардар 9, ФТЦ 7, Астраханочка 2, Лајпциг 2. Ц група: Ростов – Букурешт 20:22, Митјиланд – Ѓер 27:23. Табела: Ѓер 8, Митјиланд 6, Букурешт 4, Ростов 2. Д група: Крим – Есбјрег 27:22 и Савехоф – Ларвик 32:38. Табела: Ларвик 6, Крим 6, Есбјерг 4, Савехоф 4.

групи

Поврзани вести

Следниот викенд се играат дуелите од последното коло од групната фаза по кое ќе бидат познати екипите кои ќе продолжат во „Главната фаза“ (две групи).

Резултати од 5.коло и табели по групи:

А група: Мец – Будуќност 28:25, Гласверкет – Турнингер 27:33.
Табела: Будуќност 8 бодови, Мец 8, Турнигер 4, Гласверкет 0.

Б група: ФТЦ – ЖРК Вардар 24:37 и Лајпциг – Астраханочка 30:27.
Табела: ЖРК  Вардар 9, ФТЦ 7, Астраханочка 2, Лајпциг 2.

Ц група: Ростов – Букурешт 20:22, Митјиланд – Ѓер 27:23.
Табела: Ѓер 8, Митјиланд 6, Букурешт 4, Ростов 2.

Д група: Крим – Есбјрег 27:22 и Савехоф – Ларвик 32:38.
Табела: Ларвик 6, Крим 6, Есбјерг 4, Савехоф 4.

Најчитани вести