среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самоубиствен бомбашки напад на концерт во Чеченија

grozni

Последни вести

Петмина полицајци загинале, а други 12 се ранети при обид да спречат самоубиствен бомбашки напад на концерт вчеравечер во главниот град на Чеченија, Грозни, јавува РИА „Новости“, пренесува Нетпрес.

Според инфорамции на руското министерство за внатрешни работи, тројца од повредените се во тешка состојба.

Терористот самоубиец се разнел на влез во концертната сала, непосредно пред да помине низ метал – детектор. Концертот се одржувал по повод патронене празник на Грозни и роденден на претседателот Рамзан Кадиров.

Лицето кое требало да го изврши нападот им станало сомнително на полицајците и тие дошле до него, чекајќи да го мине метал детекторот. Но, во тој момент, самоубиецот го активирал експлозивот кој го носел на себе и се разнел.

Чеченскиот претседател Кадиров соопштил дека бомбашот со себе носел и пиштол. Утврдено било дека станува збор за деветнаесетгодишен локален жител.

Руското министерство за нватрешни работи соопштило дека благодарение на полицајците, кои си го жртвувале својот живот, бил спречен терористички напад кој би моел да има далеку поголеми трагични последици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести