четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самоубиствен напад во Багдад – најмалку 12 загинати и 25 ранети

bomba-napad

Последни вести

Најмалку дванаесет луѓе го загубија животот, а дваесет и пет се ранети во самоубиствен напад кој се случи денеска во северниот дел од Багдад.

Напаѓачот активирал експлозив кој го носел на себе на плоштадот Адан во момент кога голем број луѓе оделе на работа.

Засега никој не ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад извршен во реон каде најбројно население се шиитите.

Екстремистичката група Исламска држава контролира една третина од териториите на Ирак и Сирија и често го напаѓа шиитите кои се мнозинство во Ирак.

Најчитани вести