недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Самоубиствен напад во џамија, најмалку 15 загинати

irak napad

Поврзани вести

Најмалку 15 лица загинаа во самоубиствен напад врз шиитска џамија во источниот дел на Багдад.

Во нападот се повредени 32 лица.

Нападот се случи три дена по нападот врз сунитска џамија во североисточниот дел на Багдад, во кој се убиени 70 луѓе.

Петмина загинаа денеска во други напади во Ирак. Истовремено, во напади со автомобили-бомби во Кербала и Хила, се убиени 12, односно 11 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести