сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Самсоненко е новиот сопственик на фудбалскиот клуб Вардар

SAMSONENKO

Поврзани вести

Сергеј Самсоненко е новиот сопственик на најтрофејниот фудбалски клуб во Македонија, Вардар, откако на денешниот нов јавен повик на Град Скопје и на АДССДП, официјално даде понуда за откупување на мнозинскиот пакет на акции на ФК Вардар.

Рускиот бизнисмен во следните десет години ќе управува со актуелниот шампион на Македонија, а најверните фанови се убедени дека новиот сопственик ќе вложи многу повеќе од критериумите кои беа пропишани во јавниот оглас, според кои тој е обврзан секоја година да инвестира најмалку еден милион евра.

Акциите кои до денеска беа сопственост на Град Скопје и на АДССДП, Самсоненко ги откупи за сума од 81 илјади евра.
За очекување е во следните неколку дена, Самсоненко да го состави новиот Одбор на директори, да именува нов претседател, нов извршен директор и нов спортски директор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести