понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Санкции кон Русија ако изборите пропаднат

Досегашните европски санкции кон Русија опфаќаат листа на 48 функционери на кои им е забрането да патуваат во ЕУ и да располагаат со пари на сметки во европските банки.

merkel-oland

Поврзани вести

Германската  канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд ја предупредија Русија дека ќе сноси последици доколку украинските претседателски избори не се одржат.

Ако претседателските  избори не бидат меѓународно признати, Франција и Германија се сложуваат дека ќе следуваат последици во согласност со заклучоците на Европскиот совет од 6 март, се вели во заедничкото соопштение на двајцата лидери.

Украинските избори се закажани за 25 мај, а Европскиот совет во март ја предупреди Русија дека и се закануваат санкции доколку продолжи со акциите кои водат кон дестабилизација на Украина.

„Подготвени сме на нови санкции доколку изборите пропаднат,“ изјави Меркел.

Досегашните европски санкции кон Русија опфаќаат листа на 48 функционери на кои им е забрането да патуваат во ЕУ и да располагаат со пари на сметки во европските банки.

Т.н трет круг на санкции кои Меркел и Оланд ги најавуваат би можеле да ги вклучат руските претпријатија, што би имало сериозни економски и политички последици за Русија и за ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести