сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Санкции за Македонците кои војуваат во Сирија

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Талибанци во Авганистан зазедоа 80 села

Последни вести

МВР ќе поднесе кривична пријава против своите граѓани кои учествуваат во војната во Сирија.

Изразувајќи загриженост по објавувањето снимка на која муџахедин, припадник на војската на Ирак го пали македонскиот пасош, Јанкулоска потсети дека Владата го измени кривичниот закон со кој се предвидени санкции за државјаните на земјава кои поттикнуваат или организираат учествување во воените активности во други земји или на било кој друг начин се вклучени во такви активности.

На државјаните на Македонија кои учествуваат во судирите во други земји им се заканува казна затвор од една до пет години.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести