вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Санкции за Русија, или нема влез во ЕУ и ивестиции

30475_vest_352

Поврзани вести

Доколку Србија не и воведе санкции на Русија нема да влезе во ЕУ, објавува српскиот весник Новости, повикувајќи се на извори од Брисел.

Според весникот, Белград добил ултиматум до септември да се изјасни дали ќе и воведе санкции на Русија или ќе ја задржи досегашната неутрална позиција.

Под ултиматум се ставени дури и инвестициите, а притисокот се зголемил по падот на малезискиот авион.
Западот директно побарал Србија да расчисти со себе – дали ќе застане цврсто покрај ЕУ и САД или ќе продолжи паралелно да ги негува и односите со Москва.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести