недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Санкционирани 1.285 возачи минатата недела

policija_1

Поврзани вести

СВР Скопје изминатата недела спроведе зајакнати контроли на подрачјето на Град Скопје и од страна на сообраќајната полиција санкционирани се вкупно 1.285 учесници во сообраќајот за сторени прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот.

Кај 85 возачи е утврдено дека управувале возила под дејство на алкохол, потоа 87 лица управувале возила со измината важност на сообраќајната дозвола, без возачка дозвола управувале 76 возачи, кај 78 лица е утврден сообраќаен прекршок за поминување на црвено светло, 66 возачи управувале возила со над дозволената брзина и 59 возачи управувале возило со над 90 км на час во населено место, изречени се 31 прекршок за некористење на сигурносен појас, 67 прекршоци за зборување на мобилен телефон, потоа 62 прекршоци за паркирање во зона на крстосница, автобуска постојка и пешачки премин, 372 прекршоци за неправилно и непрописно паркирање,за недавање на првенство на минување на пешаци изречени се 19 прекршоци, за непрописно престројување изречени се 29 прекршоци, за прекршоци што ги чинат пешаците изречени се 36 прекршоци, за непрописно престигнување изречени се 6 прекршоци, кај 7 возила е утврдена техничка неисправност и со пајак возило подигнати се вкупно 448 возила.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести