петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Сараево: Барање за формирање непартиска експертска влада

Граѓаните бараат непартиска експертска влада

saraevo

Поврзани вести

На вчерашниот пленум на граѓаните на Сараево се усвоени четири итни барања, меѓу кои е и итно формирање на непартиска експертска влада на Кантоната Сараево.

На втората пленарна седница, одржана во Домот на младите Скендерлија, едногласно е усвоено барање за ревизија на платите и бенефициите на носителите на јавни функции во Кантоната Сараево и нивно балансирање со економската ситуација.

Граѓаните едногласно го поддржале барањето за ревизија на приватизацијата на сите фирми во Кантоната Сараево.

Последното барање се однесува за воспоставување независна комисија на експерти за утврдување на фактите околу настаните на седми февруари, чиј мандат вклучува попис на проценетите штети, како и утврдување на одговорност на полициските службеници за прекумерна употреба на сила.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести