среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Сараќини: Ќе бидеме немилосрдни кон концесионерите кои не ги почитуваат правата на вработените

saracini

Поврзани вести

Немилордни мерки на Владата кон сите инвеститори и концесионери, кои не ги почитуваат правата на вработените, рече денеска министерот за економија, Ваљон Сараќини, одговарајќи на новинарско прашање по средбата со Македонската асоцијација за рударство, по информацијата дека двајца рудари се повредени во рудникот Добрево во Пробиштип.

„Наша цел како Влада, во овој дел секогаш ќе бидеме немилосрдни и секогаш кога било кој правен субјект или инвеститор не ги почитува правата на вработените нема да останеме со скрстени раце и нема да останат неказнети“, рече Сараќини.

Тој нагласи дека за среќа рударите поминале со полесни повреди, но на терен веднаш се испратени вработени од Инспекторатот за техничка инспекција и труд.

„Министерството за економија даде налог денеска да се направат анализи и до крајот на денот да достават извештај да се провери причината, доколку причината е неисполнување на мерките или обврските дадени при последната инспекција на истиот рудник и доколку се утврди дека одговорноста е на процедурите на овој рудник веднаш како министер за економија ќе предложам на Владата да се одземе оваа концесија и да се затвори рудникот“, рече Сараќини.

Тој нагласи дека ќе се преземе оваа мерка, доколку е потребно, без оглед на последиците од економијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести