сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Сардинија: Уапсени 18 луѓе поврзани со Ал Каеда

italija

Последни вести

Осумнаесет луѓе се уапсени во голема операција на италијанската полиција против терористичка организација инспирирана од Ал Каеда која поддржува напади против пакистанската Влада и американските сили во Авганистан.

Полицијата смета дека дел од осомничените се одговорни за нападот врз пазар во Пешавар во Пакистан во 2009 година во кој загинаа повеќе од 100 луѓе, пренесува МИА.

Полициската акција била фокусирана на Сардинија, но опфаќа седум италијански покраини. Утврдено е дека двајца биле дел од група која го штитела лидерот на Ал Каеда, Осама Бин Ладен.

Најчитани вести