четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Саркози на сослушување во полиција

Поранешниот француски претседател Никола Саркози од изутринава се наоѓа во просториите на судската полиција во Нантер. Според француските медиуми, засега не се знае дали Никола Саркози е повикан на сослушување само како сведок или пак му е изречена мерка притвор

47c9b445451055c923b8b2be0459550d

Последни вести

Поранешниот француски претседател Никола Саркози од изутринава се наоѓа во просториите на судската полиција во Нантер. Според француските медиуми, засега не се знае дали Никола Саркози е повикан на сослушување само како сведок или пак му е изречена мерка притвор, пренесоа медиумите.

За него и за уште еден висок судски функцинер постои сомневање дека доставувале на Никола Саркози доверливи информации поврзани со случајот Бетанкур, во кој се споменува името на поранешниот француски претседател како можен корисник на фиансии од најбогатата Французинка. Покрај овој висок судски функционер на кого му е изречена мерка притвор, уапсен е и адвокатот на Никола Саркози Тјери Херцог со исто обвинение.

Неговото појавување пред истражните органи, следува само еден ден откако Првиот генерален адвокат на Касациониот суд на Франција (Врховен суд) Жилбер Азиберт, вчера беше уапсен во неговиот дом во Бордо.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести