Свет

Саудиска Арабија погуби член на кралското семејство

Саудиска Арабија погуби член на кралското семејство

Саудиска Арабија вчера погуби член на кралското семејство поради убиство, што е реткост кога се во прашање членовите на саудиското кралско семејство.

Принцот Турки бин Сауд ал Кабир е погубен во главниот град Ријад, бидејќи во тепачка пред неколку години го убил Саудиецот Адел ал Махемид, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Начинот на извршување казната останува непознат, но многумина од оние кои се погубени во Саудиска Арабија се со меч.
Принцот се изјасни како виновен за убиство на сонародникот, откако нивниот аргумент избувнал на еден од пустинските кампови во Ријад пред три години.

На семејството на убиениот им беше понудена финансиска надомест во замена за смртна казна, но тие ја одбиле, пренесува „Ал Арабија“.

-Владата го одржува редот, безбедноста и правдата преку спроведување на законите пропишани од страна на Алах- се вели во соопштението на Саудиското Министерството за внатрешни работи.
Строгите законски мерки велат дека извршувањето на убиство, силување, вооружен грабеж и трговија со дрога се казнуваат со смртна казна.
Само минатата година, царството егзекутира најмалку 158 луѓе, известува „Амнести интернешенел“.

Кабир е 134-то лице осудено на смрт во Саудиска Арабија од почетокот на годината, вклучувајќи домашни жители и странски државјани.