сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

СДА и СНСД со најмногу пратеници во Парламентот на БиХ

СДА освои 28 отсто од гласовите на територијата на Федерацијата БиХ, а СНСД 39 проценти во Република Српска.

izbori

Последни вести

Партијата за демократска акција (СДА) и Сојузот на независни социјалдемократи (СНСД) освоија најмногу гласови на изборите за Претставничкиот дом на Парламентарното собрание на БиХ, објави МИА.

СДА освои 28 отсто од гласовите на територијата на Федерацијата БиХ, а СНСД 39 проценти во Република Српска.

Судејќи според најновите прелиминарни резултати на ЦИК, овие две партии ќе имаат и најмногу пратеници во идниот состав на државниот Парламент.

Точниот број на освоените мандати во оваа фаза од пребројувањето не е познат, но е извесно дека неодамна формираниот Демократски фронт (ДФ) на Жељко Комшиќ освои 15 отсто од гласовите и стана втора по јачина партија на територија на Федерацијата БиХ.

Српската демократска партија (СДС) добила поддршка на 33 отсто од гласачите на Република Српска и е втора по сила во овој ентитет.

Крајниот рок за објавување на конечните резултати е 11 ноември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести