понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

СДСМ бара да се проверат 20.000 лица на Избирачкиот список

sdsm

Поврзани вести

СДСМ преку претставка бара Државната изборна комисија да се провери точноста на податоците за повеќе од 20 илјади лица во Избирачкиот список во 22 општини, информираат од партијата.

„Нашето сомневање е дека дел од овие лица или се починати, или повеќе не живеат во Република Македонија или пак станува збор за лица кои не живеат на наведените адреси во ИС. Без да прејудицираме дали нашите сомнежи се основани или не, бараме во најкус можен рок, ДИК во соработка со останатите надлежни институции, МВР и УВМК да ја утврдат фактичката состојба за наведените лица и да постапат согласно нивните законски надлежности“, се вели во соопштението од СДСМ.

Партиите годинава за првпат имаат увид во Избирачкиот список и имаа рок од пет денови за да дадат забелешки.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести