вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 38

СДСМ е во сериозна криза и се распаѓа

sdsm-rakovodstvo

Последни вести

Дали СДСМ само фингираше изборна трка, дали се работеше за некакво однапред напишано сценарио или социјалдемократите навистина мислат дека се работи за голем изборен фалсификат, па решија целосно да се повлечат од изборниот процес? Речиси е невозможно да се замисли дека која било партија во ваква ситуација ќе одговори позитивно на нивното барање за формирање на техничка влада и организирање на нови парламентарни и претседателски избори, објавува порталот МКД.

Еве ги синоќешните први реакции на неколкумина новинари и политиколози на потегот на СДСМ.

За политикологот Ивица Боцевски ова е обид на креирање на украинско сценарио и во Македонија.

„Дали Заев ако стане премиер вака ќе управува со Република Македонија. Се однесува како бомбаш самоубиец. СДСМ е во системски извор на криза секогаш кога е во опозиција. Мора да сфатат дека довербата ја има некој друг. Тие мора тоа да го надвладеат. Ако граѓаните покажат доверба во некој друг вие мора тоа да го признаете. На Република Македонија ваков експеримент не и е потребен“, вели Боцевски.

Новинарката Мирка Велиновска е уште поостра во осудата на овој потег на СДСМ и за неа нема никаква дилема дека социјалдемократите во Македонија постојано одработуваат нечија агенда чија цел е да ја нема Македонија.

„Ова ме потсетува на техничката влада од 2001 година. Оваа политика на СДСМ не произлегува од некои идеолошки темели и програма, ова е агенда, зададена агенда за етапно растурање на Република Македонија. Знам дека звучи ужасно, но тоа е. Проблемот е на центрите на моќ на кои не им се допаѓа постоењето на Македонија како независна држава. Некој ја одработува таа агенда. Резултатот на тоа е овој потег на Заев. Аболиран човек за криминал кој кажуваше дека ќе ја партизира државата од кафе куварка па нагоре, тој човек сега зборува за некакви притисоци. Заев треба да излезе и да каже кои му се шефовите. Ваква закана дека сите опции се отворени кажува дека тие се подготвени и на некои радикални потези“, рече новинарката Велиновска во дебатната емисија на Канал 5.


И за амбасадорот Ристо Никовски нема никакви дилеми дека тука не се работи за бојкот на изборите, туку за бојкот на резултатите.

„Разликата од бојкотот на ВМРО-ДПМНЕ во 1994 година е во тоа што тогаш ВМРО направи една стратегиска грешка, ги бојкотираше изборите. Овој пат изборите не се бојкотирани, што е многу добро за државата во целина. Тука се работи за бојкот на резултатите. Во прашање е очај. Раководството на СДСМ е ставено во безизлез. Лидерот пред некој ден порача дека нема намера да поднесе оставка без разлика на резултатите. Која е другата опција? Да ги бојкотираш резултатите, односно да го бојкотираш Собранието. Сакаат да создадат политичка криза“, смета Никовски.

Професорот и поранешен амбасадор Димитар Мирчев смета дека ставот на СДСМ да не го признае изборниот процес е сигнал за распад на СДСМ.

„Тоа е сигнал за распад на партијата. Но тоа не е поради резултатот од изборите. Обратно е. Резултатот на изборите од двата круга се сигнал дека таа партија и таа коалиција и сите околу неа одамна се распаѓаат. И не можат да дојдат до здив“, изјави Мирчев за отворената програма на Канал 5. За Мирчев елементарниот проблем на СДСМ е немањето на понуда и програма.

Новинарот Бранко Героски, во коментарот на порталот Плусинфо, под наслов „Сега треба да се издржи“ вели дека се работи за корумпирани избори кои интензивно се спроведуваат од периодот пред ланските локални избори.

„Зоран Заев, пред почетокот на трката, токму во интервју за „Слободен печат“, вети дека опозицијата веќе нема да легитимира кражба на изборите. Иако навидум недоследна, таа одлука имаше своја политичка логика – веројатно беше нужно опозицијата до крај да го изоди патот, за да докаже дека нема никакви „пеколни“ сценарија и за уверливо да ја документира компромитацијата на изборниот процес, за од таа позиција, легално и легитимно, да го оспори во целина. Пет минути по затворањето на избирачките места во 19 часот, без да го сочека пребројувањето и одговорот на дилемата дали освоил повеќе од „бранковата“ квота мандати од 2011 година, значи без срамни калкулации, Заев ја објави одлуката на здружената опозиција да не ги признае изборите… Сега е време опозициските лидери да демонстрираат решеност, доследност, самоувереност и единство. И мора да издржат. Деновиве тие ќе носат крупни одлуки. Им посакувам да бидат умни и креативни и да ги води чувството дека нивната одлука е зрела, историски оправдана и во интерес на граѓаните на Република Македонија“, пишува Героски во својот коментар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести