среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

СДСМ го гони кртот кој го издаде претседателскиот кандидат

sdsm

Поврзани вести

Наместо да се следи партиската процедура, највисокото раководство на Социјалдемократскиот сојуз се пушти во потрага по кртот кој ја во јавноста ја издал информацијата дека Стево Пендаровски ќе биде нивни кандидат на претстојните претседателски избори.

Изборот на Пендаровски, како што беше објавено вчера, е направен вчера на состанок на Изборниот одбор на партијата, а неговота номинација за претседателски кандидат на Конгресот закажана за четврти март ќе биде само чиста формалност.

Информација дека Пендаровски ќе ја трча претседателската трка за СДСМ се појавија уште пред неколку месеци, но и тогаш немаше ниту демант ниту потврда.

Се очекува противкандидат на Пендаровски да му биде актуелниот претседател Ѓорге Иванов, поддржан од ВМРО ДПМНЕ, кој вчера ја потврди својата кандидатура за втор мандат. Во трката за шеф на државата ќе влезат и Зоран Поповски од ГРОМ, а обиди да се приклучат прават и независната Билјана Ванковски и Стојанче Ангелов од „Достоинство“ кои се уште се во процедура на собирање на потребните 10.000 потписи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести