четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

СДСМ го обвини Латас дека работи за Жерновски

sdsm

Поврзани вести

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов денеска на прес-конференција излезе со тврдења дека фирмата ЕЛТРА ДООЕЛ Скопје, со која според него управувала сопругата на братот на Драган Павловиќ- Латас, добила милионски тендери.

Според информациите до кои дојде Курир, сопственик на фирмата која ја споменува портпаролот на СДСМ не е ниту братот на уредникот на телевизија Сител, ниту пак неговата снаа. Сопругата на братот на Латас е само управител на фирмата, што може да биде и секој кој е вработен во компанијата.

Според нашите информации, фирмата работи веќе 15 години и досега добивала бројни јавни набавки во изминатите години благодарение на најповолната понуда.

Оваа фирма, за која што сега обвинува Шилегов, моментално спроведува јавно осветлување, односно електрични инсталации за осветлување во Општина Центар, каде на власт е СДСМ на чело со Андреј Жерновски, факт кој секако Шилегов не го спомена на прес-конференцијата.

Согласно логиката на Петре Шилегов, излегува дека Драган Павловиќ – Латас работи за Андреј Жерновски и опозицијата.

Според законот за јавни набавки, било која фирма може да учествува на тендер, меѓутоа победува онаа која ќе понуди најниска цена и ќе бида избрана за најповолен понудувач.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести