четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

СДСМ и Заев се херои во Грција: И покажале на ЕУ дека Македонија не ги исполнува критериумите за членство

zaev

Последни вести

Зоран Заев и СДСМ и покажале на Европската унија дека грешела кога тврдела дека Македонија е подготвена за членство – ова се дел од коментарите што може да се прочитаат во Грција откако опозициската партија ја објави и втората група прислушкувани разговори добиени од странска служба.
Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, дел од грчките медиуми конструкциите на Заев ги претставуваат како апсолутна вистина, во рамките на познатата стратегија за уверување на меѓународната заедница дека пречка за македонската евро-атлантска интеграција не е само грчкото вето, туку и наводно неисполнување на критериумите.
Во тој контекст, грчкото издание на порталот “Еуроактив” излезе со наслов “Нови инкриминирачки докази за владата на пј Р Македонија”, а сличен е и коментарот на економскиот електронски весник “Вориа” кој што тврди дека Заев почнал да објавува документи за “неверојатна корупција на Владата”, но и дека покажал дека Македонија не била спремна за членство во ЕУ.
“После многу години се чини дека социјал-демократската опозиција во Скопје реши да направи едно динамично појавување, спротиставувајќи му се на недостатокот на демократија во земјата поради што таа заостанува во сите области, а тоа е нешто што Европската Унија одбива да го прифати, тврдејќи дека земјата ги исполнува критериумите”, пишува “Вориа”.
И овој грчки весник не пропушти да го нападне премиерот Никола Груевски, обвинувајќи го дека ја вмешувал Грција за да удри по своите политички опоненти. Во одбрана на СДСМ и про-опозициските новинари пак, “Вориа” посочува дека по Радмила Шеќеринска и Бранко Героски кои што биле обвинети дека се грчки шпиони, сега редот му дошол на Заев кој што патем, 18 пати пеш ја пројде македонско-грчката граница.
И во текстот на грчката државна новинска агенција, прислушкуваните разговори со чие објавување Заев се обиде да исконструира наводно местење на судии и пресуди, беа доведени во релација со македонската европска интеграција.  
“Во телефонските разговори што ги откри господинот Заев, за владините министри и претставници на двете коалициски партии се вели дека договарале позиции за судиите кои што тие ги избрале и интервенирале во судството во однос на некои пресуди. Ранливоста поради политичките притисоци врз работата на судскиот систем во Македонија и владеењето на правото постојано се потенцирани во извештаите на Европската Комисија за напредокот на земјата”, се вели во текстот на грчката државна новинска агенција.
Телевизијата “Алфа” пак информира дека посетата на еврокомесарот Јоханес Хан на Македонија коинцидирала со влошувањето на политичката криза во земјата, која што тие сметаат дека почнала со непризнавањето на изборите од страна на СДСМ.
 
Начинот на кој што бомбите на Заев се пласираат и употребуваат кај јужниот сосед, фрла дополнително светло врз тезата дека една од целите на соработката на СДСМ со странската служба била уривање на македонскиот углед во меѓународните организации каде што Грција не блокира, во обидот да го легитимираат нелегалното противење за нашето членство и да се ослободат од меѓународниот притисок за ова прашање.

Најчитани вести