понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

СДСМ не ги прифаќа мандатите, побарана оставка од Заев и Шекеринска

sdsm1

Поврзани вести

Членовите на Централниот одбор (ЦО) на СДСМ најверојатно вечерва ја потврдиле одлуката на Извршниот – пратениците да не ги прифатат мандатите, а од партискиот двоец Зоран Заев и Радмила Шеќеринска била побарана оставка на функциите, јавува „24 вести“.

Според информациите на телевизијата. атмосферата на состанокот била тензична, а во дворот можеле да се чујат високи тинови.

Барањата за оставка Заев ги пресретнал уште на почетокот кога на сопартијците им порачал да не бараат оставки, бидејќи тој немал намера да даде, затоа што на функција е само 10 месеци, а има конгресен мандат од 4 години.

Дел од поранешните функционери му забележале на Заев и на неговата заменичка дека тие биле луѓето што го урнале отпорот.

На Централниот одбор присустувал и кандидатот за претседател на СДСМ, Стево Пендаровски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести