понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 15

СДСМ не знае што им се случува во партијата

Раководството на СДСМ не е информиран,о односно до нив не стигнало известување дека овие две кандидатки за пратенички ќе го прифатат пратеничкиот мандат, вели Спасовски.

Oliver.Spasovski

Последни вести

СДСМ нема информација дека пратеничките Солза Грчева и Љубица Буралиева поднеле барање до Собранието за повлекување на оставките на пратеничките мандати. Се додека не добијат таква информација не можат да коментираат.

„Кандидатите за пратеници на СДСМ и коалициионите партнери остануваат и го почитуваат познатиот став на опозицијата за неприфаќањето на мандатите и за нерегуларност на изборниот процес. До овој момент ниту еден од кандидатите за пратеници ја нема информирано партијата дека не ја почитува оваа одлука на највисоките тела на партијата Центрачниот одбор и конгресот на СДСМ,“ изјави генералниот секретар на партијата Оливер Спасовски.

Спасовски не знаеше да одговори и дали и други пратеници ќе поднесат оставки и како ќе се однесува секој од нив, утре на Конституивната седница.

„33 кандидати за пратеници поднесоа оставки до Собранието. Колку ќе констатираат утре, ќе видиме на седницата во Собранието,“ додаде Спасовски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести