четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

СДСМ прво да докаже дека има мнозинство, па потоа да бара мандат

Укажувањето од Иванов беше дека треба да докажеме дека имаме мнозинство согласно Уставот, што значи 61 пратеник, чии потписи како доказ треба да бидат доставени во кабинетот на Иванов по што ќе добиеме мандат, изјави Заев по средбата.

зааев

Последни вести

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по средбата со претседателот Ѓорге Иванов информираше дека Иванов му кажал оти не можат да го добијат мандатот за формирање влада како втора партија по освоени мандати.

-Како второпласирана партија со број на мандати не можеме да добиеме мандат за формирање влада. Укажувањето од Иванов беше дека треба да докажеме дека имаме мнозинство согласно Уставот, што значи 61 пратеник, чии потписи како доказ треба да бидат доставени во кабинетот на Иванов по што ќе добиеме мандат, изјави Заев по средбата.

Најчитани вести