четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Се асфалтира бул. „Партизанска“ во Штип

pat1

Поврзани вести

Општина Штип денес започна со асфалтирање на крак од булеварот „Партизанска“. Проектот се реализира со поддршка на Владата на РМ, преку ЈП за државни патишта кое обезбеди 3 милиона денари, пренесува порталот 1.мк. Се асфалтираат над 400 метри од булеварот:
– Патот е проширен за два метра и од претходните 5, сега има 7 метри на едната лента. Извадена е страта коцка. ЈП „Стипион 2011„ со поддршка на локалната самоуправа и градоначалнкот, со средства во висина од околу 2.5 милиона денари го уреди тротоарот во должина од над 400 метри. Проектот предвидува и втора лента, но тоа не е можно во овој момент, заради бараките на кривината, во кои живее Ромско население. Откако ќе се дислоцираат и ќе се реши проблемот со нивното сместување ќе се реализира и втората лента – изјави за „1.мк“, Драган Ристов, Советник за односи со јавност на Општина Штип.
Тони Јовев, директор на ЈП „Стипион 2011“ додаде дека проектот е дел од годишната програма за уредување на улици и патишта и дека до крајот на годината ќе се реализираат уште неколку локални патишта како што се „Христијан Карпош“ и „Вита Поп Јорданова“ кои исто така се со стара коцка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести