петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Се асфалтира во Драгош

dragos500

Последни вести

Со асфалтирање на патот во Дргош се затвора проектот на Европска банка кој што општина Битиола го работеше во изминатите години.Денеска се асфалтираа 1700 метри со цел подобрување на патната инфраструктура

„ Во Драгош во тек е корекција на патната инфраструктура поврзување на патот од селото со главниот пат. Се асфалтираа 1700 метри а на барање на мештаните се надеваме дека од агенцијата ќе ни овозможат корекција на патиштата од околу 450 метри“, изјави Владимир Талески, градоначалник на општина Битола

Овај пат бил од големо значење за жителите

„ Ние во руралните подрачја со асфалтирање на овој пат ќе добиеме поквалитетен живот“, изјави Стевче Димовски, претседател на МЗ Драгош

Ако се стигне во оваа градежна сезона ќе се завршат уште неколку инфраструктурни интервенции, додава Талески

„ Овде треба да се направи интервенција и на мостот, ако стигнеме ќе го завршиме оваа градежна сезона, ако не со средства од буџетот тоа ќе го направиме наредната градежна сезона . Се надевам дека ќе го поправиме и патот кој што води до црквата, изјави д-р Владимир Талески градоначалник на општина Битола.

Талевски со најава дека останале уште четири патни правци кои треба да ги завршат а се прокти со светска банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести