понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се блокираат сметки за стари долгови за парно

Топлификација АД Скопје, која веќе две години не испорачува топлинска енергија, оти бизнисот за парно греење го презема "Балкан енерџи груп", им нуди на должниците да ги платат заостанатите сметки на 24 рати, без камата. Во спротивно, велат оттаму, ќе ги дадат на суд.

топлифи

Последни вести

Граѓаните што имаат неплатени сметки за парно до 2012 година под итно да го платат долгот, оти ќе бидат дадени на извршители. Топлификација АД Скопје, која веќе две години не испорачува топлинска енергија, оти бизнисот за парно греење го презема “Балкан енерџи груп”, им нуди на должниците да ги платат заостанатите сметки на 24 рати, без камата. Во спротивно, велат оттаму, ќе ги дадат на суд, пишува „Вест“.

Според извори на компанијата, има над 10.000 домакинства кои должат, како и 4.000 фирми и државни институции.

Од државните институции, најголеми должници се општините, а со нив ќе се прават посебни договори за исплата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести