петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се дава под концесија бродот на другарот Тито

galeb

Поврзани вести

Бродот на нкогашниот маршал и доживотен претседател на поранешна Југославија „Галеб“ се дава под концесија.

Во септември Ријекa ќе распише јавен повик за собирање на понуди за давање под концесија на бродот.

Според градските власти, бродот ќе стане угостителско – рекреативен објект, а дел од просториите ќе бидат преправени во музеј.

Во музејскиот дел ќе бидат бродските простории во кои одмарал Јосип брзо Тито и во кој бил дел од екипажот во текот на неговите патувања по светот, како и дел од машинското одделение кој е интересен за историјата на поморството.

Концесијата ќе биде на 30 години, а вредноста е проценета на 10,3 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести