вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 41

Се градат нови детски игралишта во Бутел

img_3232

Поврзани вести

Локалната власт во општината Бутел продолжува со изградба на уште четири нови детски забавни игралишта во различни населени места во општината.Претходно беа изградени пет детски забавни игралишта.

Надлежните од општината соопштија дека целосно готови се забавните игралишта во Жегроец – Радишани, во Бутел 1 во близина на ОУ Св. Климент Охридски” и близина на колеџот Јахја Кемал”, како и во Бутел 2 позади старото кино.

Игралиштата се со големина од 13х10 метри со вградени рабници, исполнети со сепариран песок, ризла. Од реквизити има по две лулашки, една клацкалка, мост и по еден просторен елемент – тобоган. Околу забавните игралишта монтирани се од две до четири клупи за седење и канти за ѓубре. Средствата за завршените четири детски игралишта изнесуваат 1.450.000 денари и се обезбедени од буџетот на општина Бутел. Изведувач на работите е Голдирен” од Скопје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести