Свет

Се интензивираат судирите во Славјанск

Се интензивираат судирите во Славјанск

Изутринава повторно судири и интензивни престрелки во Славјанск.

Судирите ескалирале денеска откако украинските сили се обиделе да уништат контролни пунктови на силите за самоодбрана.

Бројот на загинати и ранети засега не е познат. Украинската армија според руски медиуми, активна е во сите предградија на Славјанск.