Македонија

Се исполни зборот на Заев, на Груевски навиститина „му се случи народ“!

Се исполни зборот на Заев, на Груевски навиститина „му се случи народ“!

Денеска може да се каже дека се исполни пророштвото на лидерот на опозицијата, Зоран Заев кога спектакуларно најавувајќи ги „бомбите“ со кои нводно ќе го откриел криминалот на актуелната власт, гордо порача дека послe тоа на „Груевски ќе му се случи народ“.  Денеска, на премиерот Никола Груевски и на владејачката ВМРО-ДПМНЕ навистина им се случи народ, народ кој и се спротивстави на утопијата и конструкциите на Заев и даде цврста поддршка на политиките на власта.
Спортскиот центар „Борис Трајковски“ беше претесен да ги прими сите оние кои сакаат да кажат гласно дека не се согласуваат со идејата за дестабилизација на земјава која ја турка опозицијата користејќи секакви средставa само да се дограби до власта. Околу 50.000 граѓани, денеска покажаа дека ја препознаваат вистинската борба и кредо на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека земјата се сака со дела , а не со манупулации, кои, пред се’, се рават за нечии туѓи интереси.

На денешната трибина Груевски уште еднаш му порача дека Заев дека нови предвремени ибори нема да има. Но, ќе има одговор за сето она што опозицијата го прави во моментот и го урива кредибилитетот на земјава. А, одговорот , посочи тој, е во големата поддршка на народот.

„Силата на ВМРО-ДПМНЕ е во народот. Во народот кој го слушаме и за кој се трудиме и работиме. Не сакаме некој друг да не донесе на власт. Но кај нив тоа проаѓа. Кај нив се проаѓа. Ние сакаме да ја заслужиме победата. Народот не е наивен. Тој е мирен, семеен, сака сигурна иднина, но ако некој  му брца во око, тогаш ни Фрчко, ни Милчин ни Супермен нема да го спаси. Но кога ќе тргнеш по патот на кој тргнала опозицијјата, тогаш е тешко да се вратиш, бидејќи некому си ја продал душата. Доказ за тоа е овој народ“, порача Груевски од говорница.

Соред него СДСМ не може да биде алтернатива на оваа власт, бидејќи граѓаните бараат решенија за реалните проблеми, а креираните сцанарија на опозицијата не се доволни да ги засенат делата на власта.

Таканаречените  „бомби“ на Заев, власта денеска ги демантираше со досегашните инвестиции и реформи со кои континуирано се подобрува економската сосотојба во земјава. Странски инвестиции, нови работни места, зголемување на плати, пензии и социјална помош, изградба на автопати, намалување на стапката на невработеност  од 38% на 27,6%.

Осврнувајќи се на барањата на Заев, за преодна влада, Груевски со став дека барањето е можно, но, во таа влада ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува, бидејќи само народот е тој што дава мандат и легитимитет на една влас.
„Преодна влада нам не ни треба. Нашиот став е определен во нашата програма, а тоа значи дека нема да прифатиме промена на името на земјава и идеи и предлози кои ќе го загрозат македонскиот идентитет, јазик и култура. Нема да дозволиме решение за името без народот за тоа да се изјасни на референдум.  И најважно е дека сето ова ќе заврши со правна постапка согласно законите во Македонија. Уцени нема да прифатиме“, истакна Груевски, додавајќи дека Македонија е многу посилна од разните сценарија на опозицијата и од туѓите агенди.

narod

Освен премиерот, на денешната трибина говореа и режисерот и поранешен претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски и македонскиот бранител од конфликтот во 2001 година, Јохан Тарчуловски.

Геориевски во својот претпознатлив стил, иронично кажа дека е штета што Заев не е во преполната сала на СЦ „Борис Трајковски“, за да ја фрли својата голема бомба  и да го уништи срцето на Македонија.  Посочи дека во вакви моменти народот треба да биде мудар и да ја отфрли омразата што ја шири „една тајфа на медиокритети“.

„Да не и се даваме на таа хистерија, да не се замразуваме. Бидејќи ако непријателот сака да ја уништи Македонија треба да најдат Македонци. Но тоа нема да им помине“, рече Георгиевски.

Тарчуловски, исто така порача дека  овој народ сака светла иднина, а не мрачни сценарија.

narod_thumb_medium500_281