понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Се излеа реката Темза во Лондон

Темза ќе продолжи да расте и во следните неколку дена, откако се најавија врнежи од дожд за утре и задутре.

Britain Endless Flood

Поврзани вести

Реката Темза се излеа и поплави неколку градови, по што на неколку места го надмина рекордот во водостојот.

Утрово се издадени уште 14 предупредувања за поплави долж водостојот на реката во областа Беркшир, јавуваат тамошните медиуми.

Агенцијата за заштита на животната средина издаде 14 предупредувања поради големите поплави долж Темза, што значи дека „опасни за живот“ се неколку области долж речното крајбрежје. Во поплавените краишта покрај Темза населението и војската со насипи од вреќи со песок се обидуваат да го ограничат прелевањето.

По поплавите следеа низа критики упатени до премиерот Дејвид Камерон дека не презел доволно мерки за спречување на поплавите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести