недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

СЕ ја повика Србија официјално да го признае геноцидот во Сребреница

Комисијата нагласува дека Парламентот и претседателот на Србија се извиниле официјално за масакрот во Сребреница, но никој од нив не призна дека тој претставува геноцид, како што сторија меѓународните судови.

100094103

Последни вести

Експерти од Советот на Европа ја повикаа Србија официјално да ги признае убиствата во босанскиот град Сребреница како геницид, во извештај во кој се изразува загриженост и поради употребата на јазикот на омразата од страна на расистички групации и фудбалските навивачи.

– Српските политички власти треба официјално да признаат дека масакрот во Сребреница е геноцид, се вели во соопштението на претседателот на Европската комисија против расизмот и нетолерантноста на СЕ, Кристиан Ахлунд.

Комисијата нагласува дека Парламентот и претседателот на Србија се извиниле официјално за масакрот во Сребреница, но никој од нив не призна дека тој претставува геноцид, како што сторија меѓународните судови.

Српскиот претседател Томислав Николиќ се извини за масакрот во април 2013 година преку националната телевизија во Босна и Херцеговина.

Од крајот на војната во БиХ(1992-1995) Србија одбива да признае дека убиството на над осум илјади мажи и момчиња во Сребреница во јули 1995 година е геноцид, како што тоа го стори меѓународното праводуство.

Поранешниот политички лидер на босанските Срби Радован Караџиќ доби 40-годишна затворска казна за воени злосторства и за геноцидот во Сребреница.

Најчитани вести