среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Се комплетираат трансферите ширум Европа, истекува зимскиот преоден рок

paletta-kGIG-U100730252257fWB-620x349@Gazzetta-Web_articolo

Последни вести

Екипите ширум Европа интензивно го користат зимскиот преоден рок за засилување на своите редови, а изминатиов викенд не беше исклучок.

Екипата на Челзи конечно успеа да го донесе Колумбиецот Хуан Куадрадо од Фиорентина, за кого искешира речиси 40 милиони евра. Во спротивен правец замина Мохамед Салах.

Со доаѓањето на Куадрадо, Андреас Шурле стана вишок на Стемфорд Бриџ, па поради тоа го прифати трансферот во амбициозниот Волфсбург, кој германскиот клуб ќе го чини 30 милиони евра.

Активен на трансфер-пазарот беа и италијанските клубови Милан, Интер и Рома.

Се чини дека Миланезите беа најактивни кон крајот на преодниот рок и ги доведоа напаѓачот на Рома Матеја Дестро, дефанзивецот на Парма Габриел Палета, потоа Салваторе Бокети од Спартак Москва, а го „вратија“ и своето дете кое настапуваше за Џенова, Лука Антонели.

Рома пак успеа да доведе двајца офанзивни играчи, и тоа Виктор Ибарбо од Каљари и Сејду Думбиа од ЦСКА Москва. Ибарбо е доведен на позајмица со можност неговиот договор да биде откупен целосно на крајот од сезоната, додека Думбиа е во целосна сопственост на „римската волчица“, откако за него платија 13,5 милиони евра.

Интер по неколкуте трансфери кои ги оствари претходниве недели, викендов успеа да го комплетира и трансферот на Марсело Брозовиќ од Динамо Загреб, за кого „нероазурите“ платија 8 милиони евра.

Најчитани вести