недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Се менува трасата на „Јужен тек“

mkd-118147

Последни вести

Душан Бајатовиќ, директорот на „Србијагас“, денеска изјави дека до крајот на годината во земјата ќе бидат поставени првите 30 километри од гасоводот „Јужен тек“.

Според него се оди според планот, но ќе има измена на трасата во Војводина, бидејќи гасоводот наместо кон Италија ќе оди кон Баумгартен во Австрија, каде се наоѓа најголемото складиште на гас во Европа.

Тој додаде дека не постои ниту една причина „Јужен тек“, како енергетски објект, да не биде изграден во Србија, како ни во другите земји низ кои треба да минува.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести