вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Се најавува пороен дожд и невреме

Од денес па до среда околу средината на денот, нашето подрачје ќе биде под влијание на засилено јужно воздушно стуење и на топла и влажна воздушна маса, од кои во овој период ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд кои ќе имаат променлив интензитет, информираат од УХМР.

пороен

Поврзани вести

Во овој период и натаму ќе биде релативно толпо за овој дел од годината.

Денес преку денот ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој на повисоките места и на северот на моменти ќе достигнува брзина и над 60 километри на час.

Во вечерните и ноќните часови во западните и северните делови ќе има повремени врнежи од дожд и услови за појава на грмежи.

-Облачно со обилни врнежи од дожд ќе имаме утре и во среда, кога на повеќе места се очекува да наврнат и над 60 литри на метар квадратен. На места врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер во форма на невреме. Денес и утре ќе дува засилен повремено и силен јужен ветер чија брзина пред се на повисоките места на моменти ќе достигнува и над 70 км/ч. Во среда кон крајот на денот ветерот ќе го промени правецот во северен и ќе предизвика значително опаѓање на температурите на воздухот, поради што на планините на северозапад и на север се очекуваат врнежи од послаб снег, информираат од УХМР.

Најчитани вести