петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Се намали инфлацијата во евро зоната

evra-vo-corap

Поврзани вести

Инфлацијата во евро зоната во декември се намали на 0,8 отсто, соопшти Европската канцеларија за статистика Евростат.

Во декември минатата година, инфлацијата во евро зоната била 2,2 отсто, но била во зоната на „стабилен пад“, па во октомври минатата година изнесуваше 0,7 отсто.

Во соопштението на Евростат се наведува дека во декември минатата година најголем раст имаа цените на храната, алкохолот и тутунот.

Цените на енергенсите останале исти по падот од 1,1 отсто во ноември, додека цените на комуникациите се зголемени за еден отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести