вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Се намали продажбата на француски шампањ и во 2013-та година

Најдобрите резултати во изминатите 20-тина години е забележан во 2007-ма година со продадени 338 милиони шишиња.

sampanj

Поврзани вести

Минатата година бројот на продадени шишиња шампањ е намален на 303 милиони, соопшти здружението на француските производители на шампањско (ЦИВЦ).

Тоа е втор последователен пад во продажба на тој пенлив алкохолен пијалак, откако во 2012-тата година се продадени 309 милиони шишиња. Производителите стравуваат дека падот во продажбата би можел да ја надминат границата под 300 милиони шишиња што беше случај во време на финансиската криза во 2008-ма година.

Намалената продажба се толкува како последица од лошата состојба не само на францускиот, туку и европскиот пазар поради должничка и финансиска криза.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести