петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се намалија цените на „црното злато“

nafta noze

Поврзани вести

Цените на нафтата забележаа намалување откако американските Федерални резерви порачаа дека од следниот месец ќе почнат да го намалуваат обемот на програмата за купување на обврзници.

Оваа одлука на ФЕД доаѓа откако американската економија покажала знаци на подобрување.

Еден барел „лесна“ нафта за терминска испорака во февруари на берзата во Њујорк поевтини за 20 центи на 98,84 долари за барел, додека истата количина нафта од типот „брент“ за испорака во февруари на пазарот во Лондон чинела 109,88 долари, односно 41 помалку одошто на крајот на вчерашното тргување.

ФЕД соопшти дека од јануари ќе го намали обемот на монетарните поттикнувања за 10 милијарди на 75 милијарди долари месечно, поради подобрување на економските услови.

Покрај тоа, централната банка ветила дека каматните стапки останале ултра ниски и по остварување на целта невработеноста да се намали под 6,5 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести