недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се намалува бројот на нови случаи на грип

grip

Поврзани вести

За 30 отсто е намален бројот на новозаболени лица од грип, во период од 10-ти до 16-ти овој месец, во споредба со минатата недела, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје.

Намалување од 13,8 отсто се забележува и кај бројот на нови случаи на грип во однос на истиот период лани.

Во изминатиот период беше регистриран еден смртен случај на територијата на Центарот за јавно здравје Скопје, во возрасната група лица над 65 години. Вкупниот број смртни случаи асоцирани со инфекција со вирусот на грип оваа сезона сега изнесува 11.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести