четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Се очекуваат торнада во Србија

Српските метеоролози предупредуваат дека се очекуваат силни ветришта, олуја, град и воздушни вртлози – торнада.

images

Последни вести

Српските метеоролози предупредуваат дека се очекуваат силни ветришта, олуја, град и воздушни вртлози – торнада.

„Дававме предупредувања и тие се исполнија. Кумулонимбусите надвиснаа над селото Шопиќ и надвладеа силно невреме. Тоа беа мини циклони слични на торнада кои со себе носат предмети, кровови и други работи, велат од метеоролошката служба.

Драган Ѓуриќ од метеоролошкиот завод на Србија за Блиц објасни дека веќе во понеделник се очекуваат слични неприлики, иако со послаб интензитет.

Како што велат српските метеоролози, за време на потоплиот дел од годината се појавуваат облаци кои со себе носат грмотевици, обилни врнежи, град и олуи.

Во последните 30 години во Србија се регистрирани вкупно 4 вакви невремиња, а она што го зафати Шопиќ е петто.

Тие предупредуваат дека во следниот период се очекуваат уште климатски промени, но не се знае колку ќе траат и колкав интензитет ќе имаат.

Незапамтено невреме го погодило синоќа околу 19 часот селото Шопиќ кај Лазаревац во Србија. За само три минути торнадото ги урнало покривите на стотина куќи во ова место, јавува Б92.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести